In partnership with

Emerging Dancer LIVE

LONDON PALLADIUM | 7:30PM BST | 17 May 2016

Emerging Dancer LIVE

Join us live as we stream this inspiring annual event to celebrate the talent of tomorrow’s stars.

Selected by their peers, six of our most promising dancers perform in front of an eminent panel of expert judges, before one receives the 2016 Emerging Dancer Award. This year’s finalists are:

  • Isabelle Brouwers
  • Cesar Corrales
  • Rina Kanehara
  • Jeanette Kakareka
  • Daniele Silingardi
  • Erik Woolhouse

The recipient of the People’s Choice Award, selected by members of the public will also be revealed.

This year’s Emerging Dancer also sees the introduction of the Corps de Ballet Award, which recognises an exceptional Artist of the Company that has gone above and beyond the call of duty.

Previous winners of the Emerging Dancer Award include Yonah Acosta (2012), who is now Principal of English National Ballet, Shiori Kase (2011), and Junor Souza (2014), who have since been promoted to First Soloist, and Jinhao Zhang (2015), recently seen performing in the lead roles of Ali and Lankendem in Le Corsaire at the London Coliseum in January this year.

DANCERS

Select a tab to look through the dancers.

enb_headshot_ib.jpg__214x320_q85_crop_upscaleHaving trained at English National Ballet School, Isabelle joined English National Ballet in 2014. Since joining the Company she has performed in Swan Lake, Nutcracker, and as an Odalisque in Le Corsaire.

In 2015 Isabelle was a finalist in Emerging Dancer. She has won the Silver Medal at the 2013 Genée International Ballet Competition, and came second place in Young British Dancer of the Year 2013.

enb_headshot_cesarcorrales_2015.jpg__214x320_q85_crop_upscaleHaving joined English National Ballet in 2014, Cesar was promoted to Junior Soloist at the end of the 14/15 season.

He has gone on to perform as Mercutio in Rudolf Nureyev’s Romeo & Juliet, the Nephew in Nutcracker, and as Ali and Birbanto in Le Corsaire.

rina_kanehara.jpg__214x320_q85_crop_upscaleThe youngest dancer in the Company, Rina trained at the Princess Grace Academy, Monaco and joined English National Ballet after winning the Prix de Lausanne 2015.

During her short time with the Company, she has performed as an Odalisque in Le Corsaire and as a Lead Snowflake in Nutcracker.

enb_headshot_jk_mono_web.jpg__214x320_q85_crop_upscaleJeanette joined English National Ballet in 2013, following her training with San Francisco Ballet. She has performed as Rosaline in Rudolf Nureyev’s Romeo & Juliet, and in Liam Scarlett’s No Man’s Land, part of the Company’s award-winning Lest We Forget programme, and as an Odalisque in Le Corsaire.

In 2015 she was an Emerging Dancer finalist.

enb_headshot_ds_new.jpg__214x320_q85_crop_upscaleDaniele joined the Company in 2013 upon graduating from the Royal Ballet Upper School.

He has performed in the role of Paris in Romeo & Juliet, Second Breath by Russell Maliphant, and Dust by Akram Khan, both part of the award-winning Lest We Forget programme.

erik_woolhouse2.jpg__214x320_q85_crop_upscaleErik trained at the Royal Ballet Upper School and joined English National Ballet last year and has so far performed in Romeo & Juliet, and in the Russian dance in Nutcracker.

In 2014 he won Young British Dancer of the Year.

SOCIAL MEDIA HIGHLIGHTS

STAY CONNECTED

Sign-up to receive the latest news, events and offers from English National Ballet.

CREATIVE / PRODUCTION CREDITS

  • Artistic DirectorTamara Rojo CBE
  • Music Director and ConductorGavin Sutherland
  • Music Performed byEnglish National Ballet Philharmonic
  • Presented byNatasha Kaplinsky
  • CostumesJulia Mason,
    Antonella Petraccaro,
    Pat Farmer and the ENB Wardrobe team
  • Lighting DesignIan Comer
  • Stage ManagerSarah Jayne Powell
  • Film and PhotographyLaurent Liotardo
  • JudgesSir Matthew Bourne OBE
    Viviana Durante
    Thomas Edur CBE
    Russell Maliphant
    Oxana Panchenko
    Tamara Rojo CBE
    Morgann Runacre-Temple
  • Director [ArtStreamingTV]Andre Portasio
  • Live Stream Presenter [ArtStreamingTV]Sarah Blanc
  • Camera Operators [ArtStreamingTV]Marco Benozzi / Roswitha Chesher
  • Stage / Sound Technician [ArtStreamingTV]Jimmy Hickmott
  • Runner [ArtStreamingTV]Mark Kamara